”Mucenicie și copilărie” – Strategia Naționale de Acțiune Comunitară (SNAC) – 9 martie, 2022

Document

Evenimentul s-a desfasurat in cadrul activitatii cu tema „Mucenicie si copilarie”, intre Colegiul Tehnic „Valeriu D.Cotea” si CSEI „Elena Doamna”, ambele din municipiul Focsani.
Actiunea s-a desfasurat in cadrul Strategiei Nationale de Actiune Comunitara (SNAC), prin care s-a dorit a se transmite ganduri, sentimente, fapte, bucurii, elevilor pe care i-am intampinat cu multa caldura sufleteasca, dorinta fiind sa-i facem sa se simta in mijlocul nostru ca acasa.
Momentul intalnirii a fost sustinut de catre elevii ambelor institutii scolare, prin diverse activitati care au incununat timpul petrecut impreuna, prin socializare, momentul cel mai de seama fiind dat de sarbatoarea inchinata sfintilor 40 de mucenici din Sevastia, atmosfera fiind una de sarbatoare si bucurie in sufletele elevilor.
Eevii au fost implicati in procesul tehnologic de framantare, impletire, coacere si degustare a produselor finite. S-a citit pe rand din Pateric cu privire la viata, activitatea si martiriul celor 40 de soldati din armata romana, care nedorind sa se lepede de Hristos, au fost siliti sa intre intr-un lac, care peste noapte a inghetat, si ei odata cu apa.
Toata aceasta actiune a fost posibila cu ajutorul colegilor de cancelarie din ambele instutii scolare, antrenati fiind in acest demers si elevii „Consiliul Scolar al Elevilor”.
Din partea Colegiului Tehnic Valeriu D.Cotea au participat urmatorii profesori:
Director, profesor Coman Nicolaie, Director adjunct, profesor Barculescu Marilena, Consilier educativ, Diaconu Manuel Liviu, profesor Cosoreanu Mariana, profesor Craciun Elena alaturi de elevii clasei a X- C.
Din partea CSEI „Elena Doamna” au participat urmatorii profesori:
Director, profesor Cherciu Ioana, director adjunct, Bernovici Petronela, profesor, Florea Alina (clasa a X-a A).